ME Beloeil, Belgie

27. listopadu 2013 v 17:48 | Roman |  Závody

Dva týdny po závodech Mistrovství Světa v Itálii se náš tým vydal na cestu do belgického Beloeil kde se konalo mistrovství Evropy FISTC v závodech psích spřežení. I tentokrát jsem chtěl startovat ve třídě osmi psů, ale jedinou změnou měla být délka trati. Na místo sprintu jsem chtěl startovat na středně dlouhých tratích. Jenže nedostatečná konkurence v těchto kategoriích nás přiměla se vrátit ke sprintu kde byla účast přeci jen větší.
Hned po příjezdu do místa závodu nás trochu překvapilo počasí když běhen večera napadlo asi pět centimetrů sněhu. Teploty kolem nuly a sníh to byla asi ta nejhorší kombinace počasí pro závod i psy. Nám se jen s těží dařilo usušit mokré věci, a psi jenž zse z trati vracejí mokří jen stěží usichají i když mají k dispozici slámu do které si mohou lehnout.
První prohlídka trati nás zavedla do lužního lesa se spoustou cestiček a cest. Trať se klikatila mezi stromy,neustále klesala a hned zase soupala. Vím že tady to psy bude bavit a poběží co budou moci a tak budu muset dávat hodně velký pozor bych někam špatně neodbočil. Další záludností tratě byly hluboké úvozy v kterých bylo tolik bláta že se zde jen těžko dalo běžet. Na bláto jsme ze závodů zvyklí, ani voda nám nevadí, ale toto bylo opravdu nepříjemně hluboké a hlavně se to nedá nikudy z kraje oběhnout.


Večer po slavnostním zahájení závodu diskutujeme s členy naší reprezentace o povrchu tratě a nejlepší tzaktice do hlubokých louží. Prostě asi bude vše potřeba jet úpřímo středem. Sice nejhlubší místo, ale více vody zaručuje řidčí bláto a tudíž daleko snážší průjezd usekem s minimálním sdržením.
Ráno v den prvního kola závodu tradičně připravuji pejskům napájení a své vybavení. Čas utíká a já se chystám na start, mám dost pomocníků k pejskům a to je příjemné. Nemusím řešit zda dokážu v případě nutnosti zastavit a vyhnout se překážce cestou na start. Trvá to jen několik minut a stojím definitivně připraven k závodu, startér odpočítává poslední vteřiny a já vyrážím na jeho povel. Prvních pár set metrů je vše v pořádku, jenže po vjezdu do lesa se v rychlosti jen těžko orientuji na trati. Kličkuji mezi stromy a cestu vnímám jen intuitivně. Psy to opravdu v takto členitém terénu baví a běží jak nelépe mohou. Vše je rychlejší než jsem si představoval a bláto ještě horší než jsem čekal. I tak se nám daří a do cíle vjíždíme v perfektním tempu a únava na psech není po deseti kilometrech ani znát. Po nezbytných veterinárních kontrolách a kontrole vybavení dojíždím k autu a pejskové se těší na svoji zasloužěnou odměnu. Tou je spousta masa, konzerv různých příchutí od našeho sponsora pana Vladimíra Jehličky a jeho společnosti Kennels´Favourithe, kterou zde v ČR zastupuje.


Za pár desítek minut pejskové odpočívají v příjemně vyřátém autě a já čistím všechno vybavení od bláta, listí a jehličí. Je zima a ruce mi mrznou nepředstavitelným způsobem. Rukavice nepomáhají a tak se jdu ohřát do restarace vzdálené jen několik desítek metrů od našeho úvaziště. Je tam i část naší české výpravy a tak si konečně dávám jedno malé pivo.
Je docela dobré a dal bych si ještě jedno, ale musím zpět ke psům a nakrmit je. Mezi tím sleduji stále probíhající závod a čas od času se jdu podívat a nebo pomoci někomu z našich na start či do cíle.
Druhý den ráno již víme co přesně nás na trati čeká a vše probíhá bez větších problémů. Jen jednou se nám stalo že psi v plné rychlosti proběhli odbočku za stromem na místo toho aby to udělaly před ním. Stálo nás to pár vteřinek a naštěstí jsem je nemusel otáčet, Jen jsem projel nějakým okrasným keřem a vrátil se tak na cestu. Do cíle jsem dojel bez dalších problémů a náš náskok před druhým se opět o něco navíšil.


Poslední závodní den a pak nekonečné balení všech dovezených věcí. Startuji hned v deset hodin ráno a závod pro nás brzy skončí. Hned po dojezdu do cíle obstarávám pejsky a pouštím se do postupného úklidu věcí a nakládám je do auta. Cesta domů nám zabere zase téměř dvanáct hodin jízdy a tak věci pro psy musím naložit poslední. Za pár hodin mám vše hotové a již se soustředíme na čas vyhlášení výsledků a slavnostní ceremoniál. Belgičani mají trochu spoždění a vše se protahuje až do šesté hodiny večerní.
Domů si odvážíme titul mistra Evropy ve třídě osmi psů a zač

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama